Award Winners 2020

Congratulations to all of our 2020 Award Winners 

Dear Garden Club Members,

A round of applause to all of the clubs submitting awards this year.  Your projects were awesome, from the smallest to the largest.  Each exemplified your  Focus ON Relationships, not only with your club members but in your personal gardens, your community and with the goals of GCSC, SAR and NGC.  Thank you for your applications and I look forward to  2021.

Sincerely,

Mary Reeves, GCSC 2nd Vice President and Awards Chairman


  

GCSC SERVICE & RECOGNITION AWARDS  FOR 2019

6. State Life Membership Award  -  Yaupon Garden Club - awarded to the club with the largest increase in Life Membership for 2019 

7. Membership Award -  Garden Makers Garden Club for their 37% increase in membership 

 

GCSC AWARDS WITH MONETARY PRIZES 

9. GardenFORLife Pollinator Award  - For the most exceptional project conserving and protecting pollinators by creating or maintaining pollinator habitats, pollinator sanctuaries and/or planting pollinator-friendly gardens.   This award is sponsored by the President’s Project Fundraiser. $150 to the First Place Winners.

     Small Club Category:

  • 1st  (Tie)  Camellia Garden Club, Greer
  • 1st  (Tie)  Rose Garden Club, St Matthews
  • 2nd  Driftwood Garden Club                      
  • 3rd   Yaupon Garden Club
  • HM    Leaf and Petal Garden Club

 

      Medium Club Category:

  • 1st     Clarice Wilson Garden Club
  • 2nd    Azalea Garden Club, Marion

 

     Large Club Category:      

  • 1st       Lake and Hills Garden Club

 

  1. SC Native Plant of the Year AwardFor the most outstanding Native Plant nomination.  $100 to First Place Winner sponsored by Yvonne Morris.
  • Potpourri Garden Club - for the Lonicera sempervirens, Native honeysuckle 



  1. Claudia Wright Lea Phelps AwardGiven to a club for the most outstanding project, involving members of the community, demonstrating GCSC objectives.  $25 to First Place Winners.

    Small Club Category:

  • 1st Quail Hollow GardenClub
  • 2nd  Poinsett - Bland Garden Club
  • 3rd Leaf & Petal Garden Club HM Carolina Hills Garden Club  

 

    Extra Large Club Category:

  • 1st The Garden Club of Charleston
  • 2nd Columbia Garden Club
  • 3rd Dataw Garden Club

 

  1. Arbor Day Celebration AwardsFor the best project demonstrating Arbor Day activities.  $25 to First Place Winners.

   Small Club Category:  

  • 1st Beaufort Garden Club
  • 2nd (Tie) Seed & Weed Garden Club and Magnolia Garden Club, Varnville
  • 3rd Chapin Garden Club
  •  HM Driftwood Garden Club

 

   Medium Club Category:      

  • 1st Lady Slipper Garden Club
  • 2nd  Azalea Garden Club, Manning
  • 3rd  Azalea Garden Club, Marion
  • HM Sumter Council of Garden Clubs

 

   Large Club Category:

  • 1st Flowertown Garden Club
  • 2rd Lake and Hills Garden Club

 

Extra Large Club Category:

  • 1st Greenville Council of Garden Clubs
  • 2nd Columbia Garden Club
  • 3rd  Dataw Garden Club
  • HM The Garden Club of Greater Charleston



  1. Blue Star Byway/Memorial Marker AwardGiven for the beautification and maintenance of a marker. $25 to First Place Winners.

     Small Club Category:          

  • 1st Fountain Inn Garden Club
  • 2rd Chapin Garden Club
  • 3rd   Driftwood Garden Club
  • HM   Yaupon Garden Club

 

   Medium Club Category:        

  • 1st Clarice Wilson Garden Club

 

  1. Holiday Beautification of an Historic or Public Building Award For the most outstanding holiday beautification of an historic building. $25 to First Place Winners.

   Small Club Category:          

  • 1st Driftwood Garden Club
  • 2rd Darlington Garden Club
  • 3rd Yellow Jessamine Garden Club
  • HM  Town and Village Garden Club

 

   Medium Club Category:        

  • 1st Georgetown Garden Club
  • 2nd McCormick Garden Club
  • 3rd Sumter Council of Garden Clubs
  • HM Clarice Wilson Garden Club

 

   Large Club Category:  

  • 1st Lake and Hills Garden Club

 

   Extra Large Club Category:  

  • 1st Dataw Garden Club
  • 2nd  The Garden Club of Charleston
  • 3rd Greenville Council of Garden Clubs

 

  1. Civic Achievement AwardGiven for the most distinguished civic improvement project.  $25 to First Place Winners.

  Small Club Category:        

  • 1st Greer Council of Garden Clubs
  • 2rd Chapin Garden Club
  • 3rd Yaupon Garden Club
  • HM Fountain Inn Garden Club

           

   Medium Club Category:

  • 1st Azalea Garden Club, Marion
  • 2nd Lady Slipper Garden Club

        

   Large Club Category:      

  • 1st   Lake and Hills Garden Club



   Extra Large Club Category       

  • 1st The Garden Club of Charleston

 

  Extra Large Council Category:  

  • 1st Greenville Council of Garden Clubs

 

  1.   Club Program AwardTo the best club program presented to the public representing GCSC and NGC objectives.  $25 to First Place Winners.

   Small Club Category:

  • 1st   Blackville Garden Club
  • 2rd   Magnolia Garden Club, Johns Island
  • 3rd   Yellow Jessamine Garden Club

 

   Medium Club Category:    

  • 1st   Alhambra Garden Club
  • 2nd Azalea Garden Club, Marion
  • 3rd St. Matthews Garden Club

 

    Large Club Category:

  • 1st Lake and Hills Garden Club

 

Extra-Large Club Category:

  • 1st The Garden Club of Charleston
  • 2nd Greenville Council ofGarden Clubs 
  • 3rd Columbia Garden Club

 

  1. Garden Therapy AwardFor the most effective therapeutic gardening project.  $25 to First Place Winners.

  Small Club Category:      

  • 1st Beaufort Garden Club
  • 2rd Rose Garden Club,St.Matthews
  • 3rd Potpourri Garden Club

                                         

  Medium Club Category:

  • 1st St. Matthews Garden Club
  • 2nd Alhambra Garden Club
  • 3rd  Sumter Council of Garden Clubs
  • HM Lady Slipper Garden Club

 

  Large Club Category:      

  • 1st Flowertown Garden Club
  • 2 nd Lake and Hills Garden Club

 

  X- Large Club Category:

  • 1st The Garden Club of Charleston

 

  1.   Conservation of Natural Resources AwardFor the most comprehensive project displaying conservation and protection of our natural resources.  $25 to First Place Winners.

Small Club Category:

  • 1st  Westcliffe Garden Club 
  • 2nd Lake Forest Garden Club
  • 3rd Palmetto Garden Club,Denmark
  • HM Bay Blossom Garden Club

 

Medium Club Category:

  • 1st Azalea Garden Club,Marion

 

Large Club Category:  

  • 1st Lake and Hills Garden Club

 

   X- Large Club Category:

  • 1st Greenville Council of Garden Clubs
  • 2nd Columbia Garden Club

                                    

  1. Lucy B. Pomeroy Historic Preservation Award  - For the completion of a historic preservation project. $25 to First Place   Winners.

Large Club Category:    

  • 1st Lake and Hills Garden Club

                                       

  1. National Garden Week Activities Award  - For a comprehensive week long project demonstrating the GCSC goals and objectives. $25 to First Place Winners.

Small Club Category:        

  • 1st Driftwood Garden Club
  • 2nd Beaufort Garden Club
  • 3rd Yellow Jessamine Garden Club
  • HM Yaupon Garden Club

                                         

Medium Club Category:    

  • 1st    Sumter Council of Garden Clubs
  • 2nd    Azalea Garden Club,Marion 
  • 3rd Lady Slipper Garden Club

 

Large Club Category:    

  • 1st Lake and Hills Garden Club

 

X-Large Club Category:    

  • 1st The Garden Club of Charleston

 

  1. Backyard Wildlife Habitats Awards  - To a club who has the most National Wildlife Federation certified backyard habitats for pollinators and other wildlife. $25 to First Place  Winners.

  Small Club Category:          

  • 1st Poinsett - Bland Garden Club
  • 2nd Beaufort Garden Club

 

   Medium Club Category:

  • 1st Gardening on the Cay Garden Club
  • 2nd Sumter Council of Garden Clubs

 

Large Club Category:    

  • 1st  Lake and Hills Garden Club

 

BackYard Habitat Winner - This contest challenged garden clubs to register at least 5 new backyard wildlife habitats in their area. South Carolina registered 87 new habitats as a result. Of all the clubs who entered at least 5, the chair drew a random winner for a $300 prize.

  • This year's winner is: Chapin Garden Club

 

  1. Landscape Design Consultants Award - Sponsored and funded by the Landscape Design Consultants. Given to federated clubs for a project featuring a landscaped area. $50 to First Place Winners.

        

  1. Landscaping Project Exceeding 12 x 12 feet         
  • 1st   Lake Forest Garden Club
  • 2nd Quail Hollow Garden Club

      

  1. Plant It Pink AwardFor the most outstanding project emphasizing the use of pink  cultivars promoting breast cancer awareness.  $25 to First Place Winners.

    Small Club Category:      

  • 1st   Seed & Weed Garden Club
  • 2nd    Palmetto Garden Club, Denmark
  • 3rd Yaupon Garden Club
  • HM Quinby Garden Club

 

   Medium Club Category:  

  • 1st Azalea Garden Club,Marion
  •  2nd Clarice Wilson Garden Club
  • 3rd Sumter Council of Garden Clubs

 

 Large Club Category:  

  • 1st The Avid Gardeners Garden Club

 

X-Large Club Category:  

  • 1st Dataw Garden Club

 

  1. Juried Art Contest 

Photo:

  • Best in Show - Jan Burch,  Country Gardeners Garden Club, "Another Day in Paradise"
  • 1st Nancy Coombs, Bay Blossom Garden Club, "Bumble Bee on Cosmos"
  • 2nd Terry Newman, Azalea Garden Club, Sumter, "Pollinator Friend"
  • 3rd Dawn Maillie, Iris Garden Club, "If You Plant, They Will Come"

 

Painting:

  • Best in Show - Marian Soule, Gay Gardeners, "Bee Orange", Watercolor
  • 1st Marie Barnes, Hilton Head Garden Club, "The Busy Bee", Watercolor
  • 2nd Lou Bame, Tussie Mussie Garden Club, "Sweet Surrender", Acrylic
  • 3rd Mary McCarthy, Alhambra Garden Club,  "Bee on Camellia", Oil

 

Drawing:

  • Best in Show - Terry Newman, Azalea Garden, Sumter, "Bombus", Pencil Drawing
  • 1st Jenny Snipes, Camellia Garden Club, Greer, "Dark Beauty" Pastel Drawing

 

Mixed Media:

  • Best in Show -  Kathy Turnauer, Driftwood Garden Club, "Monarchs and Milkweed", Assemblage
  • 1st Terry Newman, Azalea Garden, Sumter, "Ruby-Throated Hummingbird", MM Painted Feather



  1. Club Sponsored Youth AwardTo a club successfully conducting an outstanding youth project. Winner receives $25.

Small Club Category:

  • 1st  Driftwood Garden Club
  • 2nd Yaupon Garden Club
  • 3rd  The Country Gardeners 
  • HM  Bay Blossom Garden Club

 

Medium Club Category:

  • 1st Greenville Garden Club
  • 2nd Alhambra Garden Club

 

  Large Club Category:          

  • 1st  The Avid Gardeners Garden Club



  1. Growing Youth Gardeners Club Award. (New Award) - To the federated club recruiting and sponsoring a NEW youth garden club with the largest number of members.  $50
  • 1st  Seed & Weed Garden Club

 

PUBLICITY & PROMOTION AWARDS

  1. Publication AwardFor an outstanding publication: newsletter, brochure, calendar,  cookbook, history, manual.  $25 to First Place Winners.

Small Club Category:  

  • 1st  Upsy Daisy Garden Club
  • 2nd Palmetto Garden Club, North Augusta
  • 3rd  Yellow Jessamine Garden Club
  • HM  Yaupon Garden Club

 

Medium Club Category:

  • 1st   Lady’s Island Garden Club
  • 2nd  Greenville Garden Clubikeout

 

Large Club Category:          

  • 1st   The Avid Gardeners Garden Club
  • 2nd   Lake and Hills Garden Club

 

Extra Large Club Category:  

  • 1st The Garden Club of Charleston
  • 2nd Columbia Garden Club

 

  1. Publicity Press Book ClubFor the most outstanding book of evidence showcasing club   events.

   Small Club Category:

  • 1st Yaupon Garden Club
  • 2nd Yellow Jessamine Garden Club
  • 3rd Glove and Trowel Garden Club

 

    Medium Club Category:

  • 1st Driftwood Garden Club

 

    Large Club Category: 

  • 1st Lake and Hills Garden Club
  • 2nd Greer Council of Garden Clubs



  1. Website/ Social Media Awards  - For the most outstanding  social media/website promoting  GCSC and NGC objectives, including ease of navigation.1st place winners receive $25.

   A. WEBSITE:

  Small Club Category:  

  • 1st   Beaufort Garden Club

 

  Large Club Category:          

  • 1st   The Avid Gardeners Garden Club

 

  B. SOCIAL MEDIA:

  • 1st Sumter Council of Garden Clubs
  •  2nd Greer Council of Garden Clubs
  •  3rd Driftwood Garden Club
  •  HM Yaupon Garden Club

 

  1. Standard Flower Show Achievement Certificates

   A. NGC Flower Show Councils or Groups:

  • 1st The Council of Garden Clubs of Greater Charleston “All the World Is a Stage”

 

  B. NGC Specialty Design Flower Show:

  •  1st National Accredited Judges Club of South Carolina” “Bird of a Feather Design Together”

 

   C. NGC Flower Show Individual Club Achievement Certificate

  • 1st Poinsett - Bland Garden Club

 

  1. Small  Standard Flower Show Award
  • 1st Upsy-Daisy Garden Club  “Guarding Our Treasures Through Conservation”

 

  1. NGC Flower Show Educational Exhibits Award Certificate 
  • 1st Lake Forest Garden Club     

      

  1. Standard Flower Show Schedule Award      

  A. NGC Flower Show: 

  • 1st The Council of Garden Clubs Greater Charleston

 

   B. NGC Specialty Flower Show:

  • 1st National Accredited Judges Council of South Carolin

 

  1. SC Judges Club Ribbon Awards for ClubTo the club whose collective members received the greatest number of blue ribbons in a division of Standard Flower Shows.

   A. Design:

  • Camellia Garden Club of Greater Charleston

 

   B. Horticulture:

  • Camellia Garden Club of Greater Charleston

 

Youth ContestS

   37. A. GCSC Poetry Award “Adventures in a Garden”      

   1st Grade Category:

  • 1st   Gigi Graham, Yellow Jessamine Garden Club
  • 2nd  Madi Carson, Rose Garden Club, St. Matthews
  • 3rd   Sadie Riley, Rose Garden Club, St. Matthews
  • HM   Fuller Barnes, Rose Garden Club, St. Matthews

 

   2nd Grade Category:  

  • 1st   Xin Yi Zhu, Rose Garden Club,St. Matthews
  • 2nd   Gabiella Stoudemire, Rose Garden Club, St. Matthews      
  • 3rd  Faith Chapman, Rose Garden Club,St. Matthews
  • HM (Tie) Hayley Winnen, Rose Garden Club,St. Matthews
  • HM (Tie) Henlee Holeman, Rose Garden Club, St.Matthews

 

   3rd Grade Category:    

  • 1st   James Carlson, Garden Club of Aiken            
  • 2nd    Sophia Felsher, Rose Garden Club, St. Matthews
  • 3rd   Mary Irving Calfee,, Garden Club of Aiken
  • HM   (Tie) Zoey Meldrum, Rose Garden Club,St. Matthews
  • HM  (Tie) Chase Shepherd, Garden Club of Aiken

 

   4th Grade Category:   

  • 1st   Bennett Elvis, Garden Club of Aiken
  • 2nd  Kathryn Ryals Connor, Garden Club of Aiken
  • 3rd   Anna Briggs Evans, Rose Garden Club, St. Matthews
  • HM   Layna McLain, Garden Club of Aiken

 

   5th Grade Category:    

  • 1st    Barbara Haigler, Rose Garden Club, St. Matthews
  • 2nd   McKinnen Geiser, Seed & Weed Garden Club
  • 3rd    Rob Shirer, Rose Garden Club, St. Matthews
  • HM    Eli Waystack,  Rose Garden Club,St Matthews

 

   6th Grade Category:   

  • 1st    Lily Carroll, Garden Club of Aiken
  • 2nd   Faye Becker, Garden Club of Aiken
  • 3rd    Robert Alamorian, Rose Garden Club, St. Matthews
  • HM     Destini Trowell, Garden Club of Aiken

 

   7th Grade Category:   

  • 1st   Anna Ewers, Garden Club of Aiken
  • 2nd  Taylor Baisch, Garden Club of Aiken
  • 3rd   Xander Leigh, Garden Club of Aiken
  • HM   Marian Coker Carson,Rose Garden Club, St. Matthews

 

   8th Grade Category:   

  • 1st     Sydney Gutierrez, Garden Club of Aiken
  • 2nd    Victoria Purvis, Bishopville Garden Club
  • 3rd     McKinley Morton, Garden Club of Aiken
  • HM     Aiden Locklear, Yellow Jessamine Garden Club

 

   9th Grade Category:   

  • 1st     Austin O’Quinn, Beaufort Garden Club
  • 2nd    Samantha Reilly, Beaufort Garden Club

 

 37. B. GCSC POSTER CONTEST AWARD   - SMOKEY BEAR  “Only You Can Prevent Wildfires” 

   1st Grade Category:    

  • 1st Josslyn Smith, Mountain Laurel Garden Club            
  • 2nd Harper McLean,Mountain Laurel Garden Club

 

   2nd Grade Category:  

  • 1st Ivan Azamar, Rose Garden Club, StMatthews
  • 2nd Matias Serrano,Rose Garden Club,St. Matthews

 

   3rd Grade Category: 

  • 1st Michael Keene, Quail Hollow Garden Club
  • 2nd Briley Hamilton, The Yellow Jessamine GC
  • 3rd Garrett Fanning, Rose Garden Club, St. Matthews
  • HM (Tie) Isabella Davis,   Rose Garden Club, St. Matthews                
  • HM (Tie) Hallee Lambert, Rose Garden Club,St. Matthews

 

   4th Grade Category: 

  • 1st Sophie Hayes, Driftwood Garden Club          

 

   5th Grade Category: 

  • 1st Lailyn Gates, Rose Garden Club, St. Matthews
  • 2nd Malea Dewitt Mercado, Driftwood Garden Club
  • 3rd Abygail Snell, Driftwood Garden Club
  • HM (Tie) Eliana Harmond, Potpourri Garden Club                
  • HM (Tie) Dillon Rucker, Rose Garden Club, St. Matthews                 

 

37. C. Woodsy Owl: “Lend a Hand, Care for the Land”

   1st Grade Category:  

  • 1st Brandon Weaver, Blackville Garden Club

 

   2nd Grade Category:

  • 1st Shantell Mast, Blackville Garden Club

 

   3rd Grade Category:

  • 1st Emersyn Knight, Rose Garden Club, St. Matthews        
  • 2nd Michael Keene, Quail Hollow Garden Club,                    
  • 3rd Luis Nunez, Rose Garden Club, St. Matthews

 

   5th Grade Category: 

  • 1st Kathy Mendez-Vaca, Rose Garden Club, St. Matthews
  • 2nd Asher Fice, Rose Garden Club,   St. Matthews

 

   37. D. Recyclable Sculpture Contest  

   4th Grade Category: 

  • 1st Braydon Tufts, Magnolia Garden Club Charleston
  • 2nd Sophie Hayes, Driftwood Garden Club
  • 3rd Chase Polite, Driftwood Garden Club

 

   5th Grade Category:

  • 1st Malia Dewitt Mercado, Driftwood Garden Club
  • 2nd Christian Rodriguez,  Driftwood Garden Club
  • 3rd Ecko Murata,  Driftwood Garden Club
  • HM (Tie) Ethan Miller, Mountain Laurel Garden Club      
    HM (Tie) Sophia Graziana, Driftwood Garden Club

 

   6th Grade Category:  

  • 1st Mary Beckett Hills Magnolia Garden Club Charleston                  
  • 2nd Matthew Twedt, Rose GardenClub, St. Matthews  

 

   7th Grade Category: 

  • 1st Kennedy Alexander, Magnolia Garden Club, Charleston
  • 2nd Ethan Siau, Potpourri Garden Club

 

   8th Grade Category:

  • 1st Victoria Purvis, Bishopville Garden Club

 

   37. E. High School Essay Contest $200 cash prize 

  • Noble Moore, Rose Garden Club, St. Matthews

 

 

  1. Club Yearbook Award

   Under 20 Category:  

  • 1st Yellow Jessamine Garden Club
  • 2rd Fountain Inn Garden Club
  • 3rd Poinsett-Bland Garden Club,
  • HM Leaf & Petal Garden Club

 

   20-29 Category:  

  • 1st The Elloree Garden Club
  • 2rd Yaupon Garden Club
  • 3rd Town & Village Garden Club
  • HM (Tie) Bay Blossom Garden Club
  • HM (Tie) Mountain Laurel Garden Club

 

   30-44 Category:

  • 1st Georgetown Garden Club
  • 2nd The Fannie Louise Holcombe Garden Club
  • 3rd  St. Matthews Garden Club
  • HM The Foothills Garden Club HM Lady’s Island Garden Club

 

   45-69 Category:

  • 1st McCormick Garden Club 
  • 2nd Flowertown Garden Club. 
  • 3rd The Avid Gardeners 

 

   70-99 Category:

  • 1st Lake and Hills Garden Club

 

   100-299 Category:

  • 1st Dataw Garden Club

 

   300+ Category:

  • 1st The Garden Club of Charleston
  • 2nd Columbia Garden Club

 

  1. Council Yearbook Award

   45-69 Category:

  • 1st Sumter Council of Garden Clubs

 

   70-99 Category:

  • 1st Spartanburg Council of Garden Clubs

 

   100-299 Category:

  • 1st Aiken Council of Garden Clubs

 

   300+ Category:

  • 1st Greenville Council of Garden Clubs
  • 2nd The Council of Garden Clubs of Greater Charleston
  • 3rd Columbia Garden Council



39. Club Reports

   Under 20 Category:

  • 1st Yellow Jessamine Garden Club 
  • 2nd Lee Gardeners 
  • 3rd Fountain Inn Garden Club 
  • HM Leaf & Petal Garden Club 

 

   20-29 Category:

  • 1st Chapin Garden Club 
  • 2nd Town  & Village Garden Club 
  • 3rd Carolina Hills Garden Club 
  • HM Driftwood Garden Club 

 

   30-44 Category:

  • 1st Greenville Garden Club
  • 2nd Gardening on the Cay Garden Club 
  • 3rd Lady’s Island Garden Club 
  • HM Riverland Terrace Garden Club 

 

   45-69 Category:

  • 1st The Avid Gardeners Garden Club 
  • 2nd Flowertown Garden Club 
  • 3rd Foothills Garden Club 

       

   70-99 Category:

  • 1st Lake and Hills Garden Club 

 

   100-299 Category:

  • 1st  Columbia Garden Club 

 

   300+ Category:

  • 1st  The Garden Club of Charleston 

 

  1. Council Reports
  • 1st Greer Garden Council 
  • 2nd Sumter Council of Garden Clubs 
  • 3rd  Conway Garden Council 
  • HM North Augusta Council 

 

  1. Special Achievement AwardFor special projects demonstrating GCSC and NGC objectives not included in any other category.  $25 to First Place Winners.

   Small Club Category:

  • 1st Yellow Jessamine Garden Club
  • 2rd Quail Hollow Garden Club
  • 3rd Seed & Weed Garden Club

 

   Medium Club Category:  

  • 1st Lady’s Island Garden Club
  • 2nd Lady Slipper Garden Club

 

   Large Club Category:

  • 1st North Augusta Garden Council

 

   Extra Large Club Category:

  • 1st Greenville Council of Garden Clubs
  • 2nd  The Garden Club of Charleston

 

SAR Winners 

1. Arbor Day Tree Planting Award

   Small Club  Category - HM - Beaufort Garden Club

   Large Club Category - HM - Lake and HIlls Garden Club 

   Extra-Large Club Category - HM - Greenville Garden Club 

 

4. Community Beautification/Landscape Design Award

   Medium Club Category - HM - Azalea Garden Club of Marion

   Large Club Category - HM - Greer Council of Garden Clubs 

   Extra-Large Club Category - HM - Greenville Council of Garden Clubs 

 

8. Historic Preservation Project Award

  • 1st -  Lake and Hills Garden Club 

 

13. Plant it Pink Award $25.00 

  • 1st - Avid Gardeners Garden Club

 

15. Water Conservation Award $25.00 

  • 1st Azalea Garden Club of Marion 

 

19. Public Relations Award $25.00 

  • 1st Blackville Garden Club 

 

22. Yearbook Award $10.00

   Large Club Category - Lake and Hills Garden Club

 

SAR YOUTH AWARD 1. Youth Education Award $25.00 

  • 1st Driftwood Garden Club 

 

SAR YOUTH POETRY CONTEST $10.00 

   First Grade Category:

  • Gigi Graham 

 

   Fourth Grade Category:

  • Bennett Elvis 

 

   Fifth Grade Category: 

  • Barbara Haigler 

 

   Seventh Grade Category:

  • Anna Ewers 

 

SAR RECYCLED SCULPTURE CONTEST $10.00 

   Fourth Grade Category:

  • Brayden Tufts

 

Fifth Grade Category: 

  • Malea Dewitt Mercado 

 

Sixth Grade Category:

  • Mary Beckett Hills 

 

Seventh Grade Category: 

  • Kennedy Alexander 

 

Eighth Grade Category:

  • Victoria Purvis 

 

 

GCSC and District SCHOLARSHIP 2019-2020

HESSIE MORRAH SCHOLARSHIPS - $2000

  • Blair Abernathy
  • Stewart Bull
  • Katie Glenn
  • Shane Kenrick
  • John Austin Peters
  • Caitlyn Elizabeth Ward

 

BABS BARNETTE SCHOLARSHIPS - $1000

  • Mary Ellen Gaskins
  • John Austin Peters
  • Kelsi Sullivan

 

GCSC PRESIDENTIAL SCHOLARSHIP - $2000

  • Angela Nicole Plemmons

 

 

COASTAL DISTRICT SCHOLARSHIP $500

  • Caitlyn Elizabeth Ward

 

EAST LOW COUNTRY DISTRICT SCHOLARSHIP $500

  • Stewart Bickley Bull
  • Kemp Alexander Hooper
  • Angela Nicole Plemmons

 

EAST PIEDMONT DISTRICT SCHOLARSHIP  $500

  • Hannah Stribling



WEST LOW COUNTRY DISTRICT SCHOLARSHIP $500

  • Haileigh Feagan
  • Kamora Johnson
  • Shane Kenrick
  • Kaylee Morris

 

WEST PIEDMONT DISTRICT SCHOLARSHIP $500

  • John Coley Rogers

 

WEST SANDHILLS DISTRICT SCHOLARSHIP $500

  • Bates Felde



SOUTH ATLANTIC REGION CORRIE WHITLOCK MEMORIAL SCHOLARSHIP  $2000 

  • John  Austin Peters